Η Μαρίνα Σάττι μπορεί να μην κατέκτησε την επιθυμητή θέση στην Eurovision, κέρδισε όμως μια θέση ως θέμα ανάλυσης στα πανεπιστήμια. A win is a win!
Καθηγητής του Παντείου δε θέλησε να εμβαθύνει, όπως θα περιμέναμε, στο φαινόμενο της αυταπάτης που χαρακτήριζε τους περισσότερους από εμάς και η οποία μας έκανε να πιστεύουμε ότι έχουμε σίγουρη μια θέση στο top3. Όχι, αυτό θα συζητηθεί κάποια άλλη στιγμή, όταν κλείσει λίγο η πληγή.
Δεν θα μπορούσε να το κάνει άλλωστε, καθώς μιλάμε για την εξεταστική που μας πέρασε και κατά την οποία γνωρίζαμε απλά το κομμάτι της ελληνικής συμμετοχής. Με το «Ζάρι» να έχει μόλις κυκλοφορήσει και τις γνώμες να διίστανται, καθηγητής στο μάθημα «Ανθρωπολογία της Τέχνης» του 2ου έτους του Τμήματος Επικοινωνίας, Μέσων και Πολιτισμού, άρπαξε την ευκαιρία που του δόθηκε για θεματάκι εξέτασης και τα υπόλοιπα τα άφησε στα χέρια των φοιτητών.
Συγκεκριμένα, η εκφώνηση έκανε λόγο για διαμάχη στα social media γύρω από το κομμάτι και ζητούσε από τους φοιτητές να ερμηνεύσουν το γεγονός. Η αλήθεια είναι πως υπήρξαν όντως διάφορες απόψεις γύρω από το κομμάτι κι από προσωπική εμπειρία (aka προσωπικούς τσακωμούς) θα μπορούσε να απαντηθεί το ερώτημα.
Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.
Παρ’ όλα αυτά, τα σχόλια στο post μαρτυρούν ότι τελικά… ήρθε ο πόνος τον οποίο απευχόταν τόσο η Μαρίνα όσο και οι εξεταζόμενοι. Το ερώτημα φαίνεται ότι αποδείχθηκε παγίδα, ενώ κρίνοντας και από τα πρόσφατα αποτελέσματα της Eurovision, το «Ζάρι» δεν ήταν τόσο γουρλίδικο όσο θα το θέλαμε γενικότερα. Μιλώντας με όρους του, δεν έδωσε εξάρες…
Ένιγουεϊ, ας ελπίσουμε να μην πέσει σαν θέμα Έκθεσης στις Πανελλήνιες τουλάχιστον, γιατί εκεί πια ο πόνος δε θα ξεπεραστεί εύκολα.