Οι φοιτητικές εστίες δεν έχουν να αντιμετωπίσουν μόνο το ζήτημα των προβληματικών εγκαταστάσεων, αλλά και των ανεπαρκών κλινών. Για την επίλυση του θέματος κινητοποιήθηκε το Ίδρυμα Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης, αναλαμβάνοντας τα έξοδα στέγασης των δικαιούχων φοιτητών σε ξενοδοχεία, όπου υπάρχει ανάγκη, για τα επόμενα δύο ακαδημαϊκά έτη 2024-2025 και 2025-2026
Την ανακοίνωση για αυτή την πρωτοβουλία έκανε ο πρωθυπουργός, Κυριάκος Μητσοτάκης, μέσα από ανάρτησή του στο facebook, όπου τονίζει ότι το μέτρο θα εφαρμοστεί ειδικότερα στην Κρήτη (Ηράκλειο, Ρέθυμνο), στη Μακεδονία (Δράμα, Φλώρινα, Καστοριά, Πτολεμαΐδα) και στη Θράκη (Διδυμότειχο, Ξάνθη). Με αυτόν τον τρόπο, εκτιμάται ότι θα εξυπηρετηθούν γύρω στους 650-700 δικαιούχους φοιτητές.
Πιο αναλυτικά, στο σχετικό post αναφέρει:
Να έρθω τώρα στην πολύ σημαντική πρωτοβουλία του Ιδρύματος Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης να αναλάβει τα έξοδα στέγασης δικαιούχων φοιτητών σε ξενοδοχεία, σε περιοχές όπου δεν υπάρχουν ακόμη διαθέσιμες κλίνες σε φοιτητικές εστίες Πανεπιστημίων – για τα επόμενα δύο ακαδημαϊκά έτη 2024-2025 και 2025-2026. Συγκεκριμένα, στην Κρήτη (Ηράκλειο, Ρέθυμνο), στη Μακεδονία (Δράμα, Φλώρινα, Καστοριά, Πτολεμαΐδα) και Θράκη (Διδυμότειχο, Ξάνθη). Υπολογίζεται ότι έτσι θα διατεθούν κλίνες για 650-700 δικαιούχους – πρώτη φορά σε τόσο εκτεταμένη μορφή – η οποία δίνει σημαντική οικονομική ανάσα στις οικογένειες και στους φοιτητές που πληρούν τα κριτήρια στέγασης.
Την ίδια ώρα, η νέα διοίκηση του ΙΝΕΔΙΒΙΜ συνεχίζει επίσης τις ενέργειες για αναβάθμιση των φοιτητικών εστιών αρμοδιότητάς του, καθώς και της βελτίωσης της παρεχόμενης σίτισής τους.
Η Πρόεδρος του Ιδρύματος, κα Άννα Ροκοφύλλου, δηλώνει:
«Από την πρώτη στιγμή που ανέλαβα τα καθήκοντά μου τον περασμένο Σεπτέμβριο, δεσμεύτηκα ότι θα είμαι δίπλα στους φοιτητές με στόχο την βελτίωση της καθημερινότητάς τους. Με διαφάνεια στη διαχείριση των προγραμμάτων που υλοποιούμε, με σεβασμό στα χρήματα των φορολογουμένων. Η απόφαση που πήραμε στο Δ.Σ. για εξασφάλιση στέγης σε δικαιούχους φοιτητές με έξοδα του Ιδρύματος, σε περιοχές όπου παρατηρείται πληρότητα στις φοιτητικές εστίες, είναι μια σημαντική πρωτοβουλία προς αυτή την κατεύθυνση. Και σε αυτή την πορεία θα συνεχίσουμε. Προχωράμε με συνέπεια και μεθοδικότητα».