Αυτή είναι η τελευταία ανοιξιάτικη Πανσέληνος για φέτος, που σημαίνει ότι από την επόμενη φορά θα μιλάμε πια για καλοκαιρινά γεμάτα φεγγάρια! *σύντομο διάλειμμα για silly happy dance*
Η αλήθεια βέβαια είναι ότι ήδη νιώθουμε σαν να βρισκόμαστε βαθιά μέσα στην καλοκαιρινή περίοδο. Πάντως σίγουρα έχουμε υιοθετήσει από τώρα τις συνήθειες της εποχής. Ξέρεις, το ποδαράκι που εξέχει από το σεντόνι στον ύπνο, την παραγωγή ιδρώτα με το κιλό στις μετακινήσεις με τα ΜΜΜ, τις μεσημεριανές σιέστες κ.ο.κ..
Με το γενικότερα mood να στρέφεται προς τα εκεί λοιπόν, στην αποψινή βραδιά ταιριάζει τέλεια ένα κανόνισμα σε θερινό σινεμά ή άραγμα σε ταράτσα!
Ένα σημείο με θέα ξεκάθαρα θα μας ανταμείψει πάντως, καθώς θα έχουμε την ευκαιρία να απολαύσουμε την Πανσέληνο του Μαΐου, γνωστή και ως «Φεγγάρι των Λουλουδιών», με μια έκπληξη στον νυχτερινό ουρανό της Πέμπτης (23/05). Το ολόγιομο φεγγάρι θα είναι ορατό και την Παρασκευή, όποτε θα φαίνεται μεγαλύτερο και με πιο βαθιά απόχρωση.
Σχετικά με την έκπληξη που προαναφέρθηκε, κατά τη διάρκεια της Πανσελήνου το φεγγάρι θα ανατείλει κοντά σε ένα κόκκινο υπεργίγαντα αστέρα, τον Αντάρη (Antares) – το λαμπρότερο αστέρι στον αστερισμό του Σκορπιού, που θα είναι επίσης ορατός απόψε. Θα έχουμε διπλό εντυπωσιακό αστρονομικό φαινόμενο δηλαδή!
Η καταγωγή της ονομασίας «Φεγγάρι των Λουλουδιών»
Τα ονόματα των Πανσελήνων προέρχονται συνήθως από φυλές ιθαγενών στη Βόρεια Αμερική και τον Καναδά και περιγράφουν φυσικά φαινόμενα ή αλλαγές που πραγματοποιούνται στη χλωρίδα ή στην πανίδα κατά την εκάστοτε εποχή του χρόνου. Αυτή του Μαΐου λοιπόν, πήρε το όνομά της επειδή το συγκεκριμένο μήνα ανθίζουν πολλά λουλούδια.
Άλλες ονομασίες είναι: «Φεγγάρι του Γάλακτος», «Φεγγάρι της Μητέρας», «Λαμπερό Φεγγάρι» και «Φεγγάρι του Λαγού».
Τέλος, ένα fun fact που μας κάνει ιδιαίτερα χαρούμενους: Η επόμενη Πανσέληνος πέφτει την Παρασκευή 21 Ιουνίου, που όλως τυχαίως είναι και η επίσημη έναρξη του καλοκαιριού.