Σήμερα ξεκίνησε η περίοδος των πανελλαδικών εξετάσεων, και όπως κάθε χρονιά, οι υποψήφιοι των ΕΠΑΛ έκαναν το ποδαρικό με το μάθημα των Νέων Ελληνικών.
Είναι μια μέρα για την οποία ανυπομονούν και οι υποψήφιοι των ΓΕΛ, καθώς με αυτόν τον τρόπο καταφέρνουν να διαγράψουν από τη λίστα ένα πιθανό θέμα για τις δικές τους εξετάσεις.
Το κείμενο λοιπόν που απασχόλησε σήμερα τους υποψήφιους (και δεν πρόκειται να το κάνει και αύριο) στο πρώτο θέμα ήταν το «Βιβλίο: Η σημασία και η χρησιμότητά του για τον άνθρωπο»,, ενώ το β’ κείμενο ήταν απόσπασμα από το διάσημο βιβλίο του Μενέλαου Λουντέμη «Ένα παιδί μετράει τ’ άστρα». Όσον αφορά το δεύτερο κλήθηκαν να γράψουν μία ομιλία (200‐250 λέξεις) που θα εκφωνούσαν στο σχολείο τους στο πλαίσιο ημερίδας για τη φιλαναγνωσία, στην οποία θα παρουσίαζαν την αξία του βιβλίου για τον άνθρωπο.
Μπείτε εδώ για να δείτε τα θέματα
Αύριο είναι η σειρά των ΓΕΛ να κάνουν πρεμιέρα με την Έκθεση, ενώ το πρόγραμμα των ΕΠΑΛ συνεχίζει ως εξής: