Αφού πια οι παλμοί έχουν πέσει και η πρώτη έξοδος από την αίθουσα των Πανελληνίων έγινε, ας μιλήσουμε λίγο για το πόσο ✨ Μαρίνα Σπανού coded ✨ ήταν το φετινό θέμα της Έκθεσης!
Για τα τυπικά, ο φετινός πρωταγωνιστής ήταν τα ταξίδια, τα οποία σηκώνουν πολλή ανάλυση αν είσαι φαν αυτών. Και το ερώτημα εδώ είναι: ποιος δεν είναι φαν των ταξιδιών;!
Πολλοί ζήλεψαν τη φετινή Έκθεση – που ζητούσε από τους υποψήφιους να γράψουν ένα άρθρο για τη σημασία τους στη ζωή των ανθρώπων – κι ευχήθηκαν να είχε πέσει στη δική τους χρονιά. Τι πιο σύνηθες θα πει κανείς, να ακούμε άτομα να λένε ότι στο δικό τους έτος είχαν αδικηθεί και πως φέτος θα έδιναν ρεσιτάλ (παράδοση των Πανελληνίων κι αυτή). Αντικειμενικά όμως, ήταν ένα θέμα εύκολο να αναπτυχθεί. Και λίγο παραπάνω αν το προηγούμενο διάστημα είχες λιώσει το νέο άλμπουμ της Μαρίνας!
Ένα ευχαριστώ για το inpso στο Μαρινάκι ρε παιδιά, που έβλεπε μπροστά όταν έγραφε τα κομμάτια της! 👏
Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.
Το «Μια Κασέτα για το Δρόμο» πραγματεύεται τα διάφορα είδη ταξιδιών που βιώνουμε στη ζωή μας, με το ομώνυμο τραγούδι να έρχεται πρώτο-πρώτο στο μυαλό μας όταν αντικρίσαμε τη φετινή Έκθεση, δίπλα σε τίτλους όπως «Εισιτήριο για Τήνο» και «Ικαρία». Γενικότερα τα vibes του νέου της άλμπουμ είναι τέρμα καλοκαιρινά κι απλά αρνούμαστε να πιστέψουμε ότι η επιτροπή δε σιγοτραγουδούσε τα κομμάτια του όταν αποφάσιζε τα φετινά θέματα. Το effect των ταγουδιών και της εποχής ήταν ξεκάθαρο πάνω τους.
Τη συσχέτιση αυτή σχολίασε και η ίδια η τραγουδίστρια, η οποία χθες έστελνε ευχές και θετική ενέργεια στους υποψήφιους των φετινών Πανελληνίων και σήμερα το πρωί ανακάλυψε ότι άθελά της, τους είχε κάνει μεγάλο σπόιλ, δίνοντας ταυτόχρονα έμπνευση για τις απαντήσεις τους.
Αν περάσατε λοιπόν το προηγούμενο διάστημα ακούγοντας στο repeat την Κασέτα για το Δρόμο και κάνοντας σχέδια για τις διακοπές που θα ακολουθήσουν μετά τις εξετάσεις, τότε σήμερα ήσασταν στο στοιχείο σας!
Αν πάλι δε νιώθετε πολύ σίγουροι με τον εαυτό σας και τη σημερινή του επίδοση, μη σας παίρνει από κάτω. Βάλτε μουσική να παίξει, σκεφτείτε ταξίδια μιας και είναι η μέρα τους, και γεμίστε θετικά vibes για τη συνέχεια των εξετάσεων. Λίγες μέρες έμειναν ακόμη και μετά… εισιτήριο για Τήνο (ή όπου αλλού γουστάρετε)!