Το πρώτο στιλό με καπάκι που έχει τρύπα κυκλοφόρησε το 1991 από τη BIC, η οποία σκέφτηκε συγκεκριμένες παραμέτρους πριν την κυκλοφορία του.
Πολλοί άνθρωποι δεν δίνουν καμία προσοχή στην τρύπα που έχει το καπάκι του στιλό αν και η λύση αυτή σώζει τις ζωές πολλών παιδιών. Και για να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι περίπου 100 παιδιών και λιγότερων ενηλίκων σε ετήσια βάση.
Επειδή τα μικρά παιδιά αγαπούν να δοκιμάζουν ότι τους ελκύει το ενδιαφέρον, όπως τα πλαστικά καπάκια. Επειδή, όμως, και οι ενήλικες έχουν την κακή συνήθεια να δαγκώνουν το καπάκι του στυλό όταν σκέφτονται και θέλουν να συγκεντρωθούν ή όταν αγχώνονται, υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να το καταπιούν και να πνιγούν.
Το καπάκι θα μπορούσε πολύ εύκολα να σας κόψει την αναπνοή, η τρύπα, όμως, που διαθέτει βοηθά το άτομο να πάρει την απαραίτητη δόση οξυγόνου πριν φθάσει το ασθενοφόρο.
Η απόφαση στηρίχθηκε από σχεδόν όλες τις μεγάλες μάρκες του στυλό και το British Standards Institution τροποποιήθηκε με της συστάσεις σχετικά με την παραγωγή και τη χρήση τους.