Την ίδια ώρα που τα ηλεκτρικά λεωφορεία κάνουν guest εμφανίσεις στους δρόμους της Αθήνας φέρνοντας ξενόφερτα τρεντς στη χώρα μας, στη Συγγρού ευτυχώς εξακολουθεί να διατηρείται η ελληνική ταυτότητα.
Ένα από τα τρόλεϊ που συνεχίζουν τις διαδρομές τους από το ξεκίνημα του χρόνου (γενικότερα, όχι του 2024) μέχρι σήμερα, έδειξε σημάδια αδυναμίας και «έμεινε» στη μέση της Λεωφόρου Συγγρού. Τίποτα το αξιοσημείωτο μέχρι στιγμής. Τα πράγματα θα παρέμεναν έτσι και ο κόσμος θα αποδεχόταν γρήγορα το γεγονός ως ένα αναπόσπαστο κομμάτι της Ελλάδας 2.0, αν την ίδια ώρα δε βρισκόταν σε εξέλιξη ο ποδηλατικός γύρος της Αθήνας.
Για τον λόγο αυτό, επιβάτες, περαστικοί και ποδηλάτες, προχώρησαν στον παραδοσιακό τρόπο επίλυσης αντίστοιχων προβλημάτων: έσπρωξαν με τα χέρια τους το όχημα για να μην εμποδίζει το δρόμο. Όχι πείτε, δεν είναι αυτή μια συγκινητική στιγμή ένωσης πνεύματος και δύναμης μεταξύ αγνώστων;
@marisadrolapa #foryou #φοργιου ♬ LALALALA – Marina Satti
(Με μια γρήγορη ματιά εντοπίζουμε άτομα, η βοήθεια των οποίων στη μετακίνηση του τρόλεϊ θυμίζει τη συμβολή εκείνου του φοιτητή στην ομαδική εργασία.)
Τελικά ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά χωρίς περαιτέρω εμπόδια πέραν του συγκεκριμένου, που στην τελική ήρθε να υπενθυμίσει σε ποια χώρα ζούμε.