Σε 15 περίπου ημέρες ο κτηνοτροφικός συνεταιρισμός «Θρακών Αμνός» θα είναι έτοιμος να ξεκινήσει την παστερίωση των προϊόντων του και μαζί με Αυτόματους Πωλητές γίδινου γάλακτος θα φέρει στην ελληνική αγορά τα πρώτα ΑΤΜ παγωτού!
Όταν ο πρόεδρος του συνεταιρισμού, Χρήστος Παρασχούδης, μίλησε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ για τα εμπόδια που βρέθηκαν μπροστά τους και καθυστέρησαν τη λειτουργία του ΑΤΜ ανέφερε χαρακτηριστικά:
«Αρχικά ήταν τα capital control, ακολούθησαν οι αργίες της κινεζικής πρωτοχρονιάς και μόλις πρόσφατα γνωστή ελληνική γαλακτοβιομηχανία αθέτησε τη συμφωνία της μαζί μας για παστερίωση του γίδινου γάλακτος που θα τροφοδοτούσε τα μηχανήματα, με αποτέλεσμα να μην έχουν ακόμα τεθεί σε λειτουργία τα ΑΤΜ γίδινου γάλακτος σε Αλεξανδρούπολη και Κομοτηνή, αν και οι υποδομές είναι πανέτοιμες»
Τα ΑΤΜ γίδινου γάλακτος της «Θρακών Αμνός» θα διαθέτουν επί 24ώρου βάσεως στους καταναλωτές φρέσκο παστεριωμένο κατσικίσιο γάλα σε προσιτές τιμές. Ο συνεταιρισμός φιλοδοξεί να εφοδιάζει με παστεριωμένο γίδινο γάλα τουλάχιστον όλες τις πρωτεύουσες νομών στη Βόρεια Ελλάδα.
Ο κ. Παρασχούδης αποκάλυψε, επίσης, ότι ο συνεταιρισμός είναι ήδη έτοιμος να ενσωματώσει στα δύο σημεία πώλησης σε Αλεξανδρούπολη και Κομοτηνή και ΑΤΜ παγωτού σε τέσσερις γεύσεις, που θα μπορεί κάποιος να προμηθευτεί, συσκευασμένο σε πλαστικό κύπελλο (από 400 γραμμάρια έως ένα κιλό).
Υποθέτουμε, πως το επόμενο μεγάλο βήμα θα αφορά και μία επέκταση στην Αθήνα που έχει τεράστιο αγοραστικό κοινό!