Η αντίστροφη μέτρηση έφτασε στο τέλος της! Μετά από μια επιτυχημένη πορεία στη Θεσσαλονίκη, η πελώρια σοκολατένια πόρτα άνοιξε στις 7 Νοεμβρίου στην Αθήνα!
Η δημιουργική και καλλιτεχνική ομάδα της ΔΕΘ-Helexpo προετοίμασε ένα υπέροχο project, αυτό του «Εργοστασίου και Μουσείου Σοκολάτας» που απλώνεται σε περισσότερα από 3.500 τετραγωνικά μέτρα.
Καταρράκτης και σιντριβάνια σοκολάτας, γιγαντιαία σοκολατάκια, αλλά και πελώρια σοκολατένια μπισκότα είναι μερικές μόνο από τις απολαυστικές εκπλήξεις που επιφυλάσσουν οι ήρωες του παραμυθένιου εργοστασίου σοκολάτας στους επισκέπτες.
Διαδραστικό και πρωτότυπο, το θεματικό αυτό πάρκο απευθύνεται σε επισκέπτες κάθε ηλικίας. Θα λειτουργήσει στο εκθεσιακό Κέντρο Helexpo Maroussi, στην Λεωφόρο Κηφισίας 39, από 7 Νοεμβρίου 2015 έως 21 Φεβρουαρίου 2016, θα είναι δηλαδή εδώ σε όλη την περίοδο των Χριστουγέννων.
To εξωτικό ταξίδι στο Εργοστάσιο Σοκολάτας, λένε οι διοργανωτές, συνδυάζει αριστοτεχνικά την ψυχαγωγία με την εκπαίδευση.
Στο Μουσείο του Κακάο και της Σοκολάτας μπορεί κανείς να μάθει τα πάντα για το εξωτικό κακαόδεντρο και να δει αληθινά δείγματα καρπού και σπόρων, ενώ στον Ναό των Αζτέκων να ανακαλύψει τους θρύλους, τις παραδόσεις και τον πολιτισμό των ινδιάνων, αλλά και τις απίθανες ιστορίες του κακάο.
Στο Εργαστήρι Σοκολάτας, πέρα από τη συμμετοχή του στα διάφορα στάδια παραγωγής και συσκευασίας σοκολάτας, ο επισκέπτης μπορεί και να δοκιμάσει αγαπημένες λιχουδιές, με τον σεφ στο Εργαστήρι Μπισκότου να δημιουργεί «μαγικά» μπισκότα.
Επιπλέον, στον χώρο με το «μεγάλο μυστικό», θα βρίσκεται ο μεγαλύτερος Καταρράκτης Σοκολάτας της Ευρώπης με 1.200 λίτρα λιωμένης σοκολάτας να ρέουν μπροστά στα μάτια των επισκεπτών.
Το ταξίδι στο «Εργοστάσιο και Μουσείο Σοκολάτας», ολοκληρώνεται με μίνι show γευσιγνωσίας που περιλαμβάνει επιλεγμένες γεύσεις απ’ όλον τον κόσμο.
Πληροφορίες που πρέπει να γνωρίζετε για το Εργοστάσιο Σοκολάτας στην Αθήνα:
Ωράρια λειτουργίας
- Καθημερινά: 9:00 – 19:00
- Σάββατο: 11:00 – 21:00 &
- Κυριακή: 11:00 – 19:00
Τιμές Εισιτηρίων
- Γενική είσοδος: 7,00 €/άτομο
- Φοιτητές/ΑΜΕΑ/Πολύτεκνοι (παρουσία 4 μελών και πλέον, με την επίδειξη της αντίστοιχης κάρτας) : 5 €/άτομο
- Οικογενειακό εισιτήριο (3 & 4 άτομα): 20,00€ (2 γονείς με 2 παιδιά ή 2 γονείς με ένα παιδί, παιδιά μέχρι 3 ετών, δωρεάν)
- Σχολεία και Γκρουπ άνω των 20 ατόμων: 5,00€/άτομο.
Δείτε εικόνες από την πρώτη μέρα λειτουργίας του όπως αυτές δημοσιεύθηκαν στο TheToc.gr: