Οι Πανελλήνιες δεν είναι ένα μέρος που χωράνε πολλά λάθη. Ούτε από τους υποψήφιους, αλλά ούτε και από τους επιτηρητές ή αυτούς που μεταφέρουν τα θέματα στις τάξεις. Για τους δεύτερους, βέβαια, δεν είχαμε ποτέ λόγο να αγχωνόμαστε, γιατί δεν πήγαινε ποτέ το μυαλό μας ότι μπορούν να κάνουν μεγάλη ζημιά.
Φέτος ωστόσο, σε ένα εξεταστικό κέντρο της Λάρισας απέδειξαν ότι είναι ικανοί να κάνουν τη μεγαλύτερη, οπότε στο επόμενο μάθημα που θα εξεταστείτε, καλό θα ήταν να βεβαιωθείτε πρώτα ότι δίνετε τα σωστά θέματα και να μην εμπιστεύεστε τυφλά κανέναν. Γιατί ναι, παίζει να γίνει μπέρδεμα ακόμα κι εκεί.
Υποψήφιος στη Λάρισα πάντως το έζησε την περασμένη Δευτέρα, την πρώτη και πιο αγχωτική ημέρα, όπου ο αγώνας των Πανελληνίων ξεκινάει, κάνοντας όχι και το καλύτερο δυνατό ποδαρικό. Βέβαια, δεν ευθύνεται ο ίδιος για τη μεγάλη γκάφα που παίχτηκε και η οποία τον οδήγησε στο να δώσει τα θέματα της Έκθεσης του νέου συστήματος κι όχι του παλιού στα οποία ήταν να εξεταστεί εξ αρχής.
Όπως διαβάζουμε στο onlarissa.gr, στην αίθουσα βρίσκονταν συνολικά 6 παιδιά, εκ των οποίων οι 5 έλαβαν κανονικά τα θέματά τους, ενώ ο ένας… έπεσε στην περίπτωση. Κι επειδή δεν υπήρχε κανένας τρόπος να το καταλάβει εκείνη τη στιγμή, έγραψε κανονικά ό,τι του ζητούνταν και το μπέρδεμα το αντιλήφθηκε αργότερα, όταν επισκέφτηκε το φροντιστήριό του να συζητήσει τα θέματα με τους καθηγητές του. Μια παρατήρηση στο μεταξύ: Είμαστε τουλάχιστον σίγουροι ότι δεν προσπάθησε να αντιγράψει.
Γυρισμός προφανώς από αυτό το λάθος δεν υπήρχε, οπότε κι αποφασίστηκε να βαθμολογηθεί ως ειδικό γραπτό.
Πάντως, να σημειώσουμε ότι δεν είναι και το μοναδικό περιστατικό που σημειώθηκε, καθώς το ίδιο συνέβη και σε εξεταστικό κέντρο της Πελοποννήσου. Οπότε, παιδιά, τα μάτια σας 14!