Ο Ευαγγελινός Μιχελής από τα Δενδρίνατα Πυλάρου της Κεφαλονιάς είναι ο μαθητής που κατάφερε να συγκεντρώσει 19.376 μόρια και να περάσει στην Ιατρική Σχολή από τους πρώτους.
Πολλά συγχαρητήρια και μπράβο αξίζουν στον Ευαγγελινό που κατάφερε να αριστεύσει, αλλά κυρίως για το ήθος του και τον χαρακτήρα. Αυτό το λέμε καθώς είναι ο πρώτος που παραδέχεται πως διάβαζε 7-9 ώρες την ημέρα, σε σχέση με παλιές δηλώσεις αριστούχων.
«Η αλήθεια είναι ότι μέχρι πέρυσι διάβαζα 2-3 ώρες το πολύ την ημέρα. Φέτος ξεκίνησα με 4-5 ώρες αρχικά, αλλά μετά τον Μάρτιο διάβαζα 7-9 ώρες την ημέρα».
Ο ίδιος μιλώντας στο inkefalonia.gr ανέφερε επίσης πως δεν περίμενε ότι θα τα είχε πάει τόσο καλά στις Πανελλήνιες.
«Δεν το περίμενα αρχικά ότι θα τα είχα πάει σε τέτοια έκταση καλά. Περίμενα έναν βαθμό που θα με έβαζε στην Ιατρική, που ήταν και η επιλογή μου, όμως ήταν μία έκπληξη και για μένα».
Για την ιστορία, ο Ευαγγελινός έγραψε 18,8 στην Έκθεση, 19 στη Βιολογία, 20 στη Φυσική και 19,8 στη Χημεία.
Ο 18χρονος είναι ο πρώτος από τα οκτώ αδέρφια της οικογένειας και μετά την επιτυχία του στις φετινές Πανελλήνιες δεν θα κάνει διακοπές, αλλά θα εργαστεί σε ρεσεψιόν τουριστικής επιχείρησης για να βγάλει το χαρτζιλίκι του.