Σοβαρολογούσαμε απόλυτα τον Φεβρουάριο όταν λέγαμε ότι ο Χρήστος Μάστορας θα υποδυθεί τον Στέλιο Καζαντζίδη στη βιογραφική ταινία του λαϊκού καλλιτέχνη. Κάποιοι δεν το πιστεύατε, οπότε το τρέιλερ που κυκλοφόρησε λογικά θα σας πείσει.
Προτού πάμε εκεί όμως, να πούμε ότι η επιλογή του σύγχρονου τραγουδιστή για τον ρόλο είχε ξεσηκώσει πολλές αντιδράσεις. Όπως είπαμε και την πρώτη φορά που μάθαμε τα νέα, είναι ομολογουμένως μια triggering επιλογή. Κυρίως γιατί ένας μη ηθοποιός καλείται να ενσαρκώσει μια τόσο σημαντική προσωπικότητα στη μεγάλη οθόνη. Ο Χρήστος Μάστορας αποτελεί έναν μεγάλο καλλιτέχνη, σίγουρα, αλλά όχι ακριβώς… στην τέχνη του κινηματογράφου.
Ενώ, λοιπόν, οι υποκριτικές του ικανότητες βρίσκονταν υπό ανάλυση και κριτική (προτού καν τις δούμε η αλήθεια είναι), ήρθε το τρέιλερ να μας υπενθυμίσει πως ένας τέτοιος ρόλος απαιτεί και φωνή, όπου εκεί πια οι περισσότεροι βγάζουν το καπέλο στον frontman του συγκροτήματος Melisses. Το αν αρκεί αυτό, θα το κρίνουμε αφού βγούμε από την αίθουσα.
Στο μονόλεπτο και κάτι ψιλά τρέιλερ, ακούμε τον πρωταγωνιστή να τραγουδάει το «Υπάρχω» και η ομοιότητα στη φωνή είναι αδιαμφισβήτητη. Ενώ πέρα από το μουσικό κομμάτι που είναι στάνταρ στην ταινία, αυτή πραγματεύεται επίσης έρωτες, οικογένεια, τη ζωή της νύχτας και διάφορες άλλες πτυχές στη ζωή του θρυλικού μουσικού.
Πιο αναλυτικά, η περιγραφή αναφέρει:
H συγκινητική ιστορία ενός παιδιού μιας οικογένειας προσφύγων του Πόντου που κατάφερε να επιβιώσει και να μεγαλουργήσει χάρη στο τεράστιο ταλέντο του και κόντρα σε κάθε κοινωνική και προσωπική δυσκολία. Μουσική, έρωτες, οικογένεια, φίλοι, ψάρεμα, δημιουργία, μπράβοι της νύχτας, φανατικοί θαυμαστές, μεγάλες διαμάχες, δημιουργούν το ψηφιδωτό της ζωής του. Μία ταινία – αφιέρωμα σε έναν μεγάλο τραγουδιστή, που η φωνή του «μίλησε» στις καρδιές όλων των Ελλήνων, ανά τον κόσμο, τον Στέλιο Καζαντζίδη – για όσους τον αγάπησαν, και όσους θέλουν να τον γνωρίσουν.
Η βιογραφία θα κυκλοφορήσει τον ερχόμενο Δεκέμβριο, με τους Κλέλια Ρένεση, Ασημένια Βουλιώτη, Αγορίτσα Οικονόμου, Δημήτρη Καπουράνη, Άννα Συμεωνίδου, Γιώργο Καραμίχο, Νίκο Ψαρρά, Γιώργο Γιαννόπουλο, Γιάννη Εγγλέζο, Γιώργο Γάλλο, Μαρία Φιλίππου, Aλέξανδρο Μπουρδούμη, Διαμαντή Καραναστάση κ.α, να παίζουν πλάι στον Χρήστο Μάστορα.