Ποτέ δε θα ξεχάσω τη μέρα που έστειλα το email για την πρακτική μου. Γεμάτη όνειρα κι ελπίδες, μάζεψα τις δυνάμεις μου, έφτιαξα ένα – κάπως ημιτελές τότε – βιογραφικό και πάτησα αποστολή. Δύο χρόνια αργότερα, σου γράφω από εδώ.
Ήταν η τύχη; Η πίστη μου; Ή μήπως τα θετικά vibes μου που μετέτρεψαν την ευχή μου σε πραγματικότητα; Πιστεύω πολύ στο manifestation και πως αν εκπέμπεις την κατάλληλη ενέργεια στο σύμπαν, θα σου την επιστρέψει. Τι έκανα εγώ λοιπόν; Έβλεπα διαρκώς ταινίες που αφορούσαν τη μετα-πανεπιστημιακή εποχή και ονειρευόμουν πάντα τη δουλειά της Anne Hathaway στο ‘The Devil Wears Prada’.
Το ίδιο σε συμβουλεύω να κάνεις κι εσύ. Το κίνητρο είναι πολύ σημαντικό για να πάρεις την απόφαση να ξεκινήσεις κάτι. Σου δίνει αυτοπεποίθηση, δύναμη και μια βάση να οραματιστείς. Αν σκέφτεσαι λοιπόν να κάνεις την πρακτική σου, έχω τις 6 καλύτερες ταινίες για να σου δώσουν το motivation που χρειάζεσαι!
Disclaimer: Life is not a movie, το ξέρουμε καλά. Πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να πετύχεις τα όνειρά σου. Μη σε αποθαρρύνουν οι πρώτες στραβές/αποτυχίες!
Legally Blonde (2001)
Ξεκινώντας πρακτική είναι σαν να ανοίγεις ένα νέο κύκλο στη ζωή σου. Το ίδιο συνέβη και στην Elle Woods (Reese Witherspoon), που απλά ήθελε να αποδείξει στον καθηγητή της ότι είναι έξυπνη και, well, με πολλή δουλειά κατάφερε να κατακτήσει τα όνειρά της και να υψώσει το μεσαίο της δάχτυλο σε όσους την υποτιμούσαν λόγω προσωπικότητας και… χρώματος μαλλιών. Μέσω της πρακτικής της άσκησης, η Woods έμαθε τη σημασία τού να παραμένει πιστή στον εαυτό της και σε αυτά που πιστεύει και σ’ εμπνέει να κάνεις το ίδιο!
The Devil Wears Prada (2006)
Όπως η Andy (Anne Hathaway), έτσι και εσύ, με το που αποφοιτήσεις θα νιώσεις ότι μπορείς να κατακτήσεις τον κόσμο. Well, that’s not the case. Η φίλη μας είχε απότομη προσγείωση μόλις βρήκε δουλειά ως βοηθός της Miranda Priestly (Meryl Streep) σε ένα high fashion περιοδικό, δε θέλουμε να πάθεις το ίδιο. Το ‘The Devil Wears Prada’ θα σε βοηθήσει να αντιληφθείς τις απαιτήσεις με τις οποίες μπορεί να έρθεις αντιμέτωπ@ και πόσο σημαντικό είναι να έχεις ψηλά την αυτοεκτίμησή σου και ξεκάθαρα τα όριά σου. Υπάρχουν μερικά υπέροχα μαθήματα καριέρας στο ταξίδι της Andy, όπως το να δουλέψεις έξτρα σκληρά για να αποδείξεις την αξία σου. Υπάρχει όμως κι ένα kind reminder, αυτό του να μη θυσιάζεις τον εαυτό σου και τους αγαπημένους σου στο βωμό ενός ονείρου.
The Social Network (2010)
Δε γίνεται να ετοιμάζεσαι για πρακτική και να μη δεις αυτήν την ταινία! Το ‘The Social Network’ παρουσιάζει την ιστορία του Μαρκ Ζάκερμπεργκ και τη γέννηση του Facebook, ενός κομβικού σημείου της ιστορίας των social media. Δεν απευθύνεται μόνο σε όσους θέλουν να ταράξουν τα νερά και να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά και σε εσένα που έχεις μια ιδέα, αλλά και τον φόβο του ρίσκου να σε σταματά. Η ιστορία του Facebook περιλαμβάνει πολλά εμπόδια, δυσκολίες και αποτυχίες, αλλά στο τέλος γράφει τη μεγαλύτερη επιτυχία. Ακόμα κι αν δεν τα καταφέρεις, θα αποκτήσεις εμπειρίες που θα διαρκέσουν μια ζωή. Σαν φοιτητής ειδικά, έχεις πολύ δρόμο μπροστά σου να πέσεις και να ξανασηκωθείς!
The Internship (2013)
Αν ειλικρινά δεν ξέρεις τι να περιμένεις στην πρακτική σου άσκηση, αυτή είναι η ταινία σου. Το λέει και ο τίτλος της! Καλύτερο motivation από δύο 40άρηδες που άλλαξαν καριέρα κάνοντας πρακτική στην Google, δε θα βρεις. Μέσα από την – ξεκαρδιστική btw – ιστορία τους, μαθαίνεις ότι μπορεί να μη vibάρεις με τους συναδέλφους σου και ίσως να θέλεις να τα παρατήσεις, όμως με σκληρή δουλειά όλα μπορούν να επιτευχθούν.
Επίσης, δε σου εγγυάται κανείς ότι θα βρεις τον Dylan O’Brien σου, αλλά ίσως να βρεις το επόμενό σου crush.
The Whiplash (2014)
Το «ακολούθα το πάθος σου» είναι μια φράση που ακούς συχνά και σ’ αυτήν την ταινία θα το δεις να γίνεται πράξη. Στο Whiplash, ο Miles Teller υποδύεται έναν απίστευτο μουσικό και η ταινία δείχνει το ταξίδι του για να πετύχει μια καριέρα κάνοντας κάτι που αγαπά. Moral of the story: Αν υπάρχει πάθος, μπορείς να κάνεις τα πάντα. Ακολούθησε τα όνειρά σου ακόμα κι αν αυτό σημαίνει ότι θα συναντήσεις πολλά εμπόδια μέχρι να τα φτάσεις. Το κίνητρό σου και το mindset σου πρέπει να φωνάζουν ANDREW!
Bonus: The Pursuit of Happiness (2006)
*Και λίγο κλάμα για το κλείσιμο.* Η πραγματική ιστορία του Chris Gardner, που μας παρουσιάζεται μέσω του Will Smith και του γιου του, Jaden, είναι μία από τις πιο συγκινητικές και motivational ταινίες όλων των εποχών. Διδάσκει πολλά για τη ζωή, τις δυσκολίες της, τα όνειρα και το διαρκές κυνήγι της ευτυχίας. Μας υπενθυμίζει πως θα έρθουν πολλές στιγμές απόρριψης κι απελπισίας, αλλά δεν αξίζει να το βάλεις κάτω, γιατί στο τέλος της διαδρομής πάντα κάτι θα σε περιμένει να σε ανταμείψει για τον αγώνα που έκανες.